Gumkowanie hemoroidów – zabieg Barrona

Na pytania pacjentów odpowiada Maja Basta – specjalista chirurgii ogólnej

Hemoroidy I co z tym zrobić ??
Leczenie hemoroidów rozpoczyna się od konsultacji specjalistycznej z wykonaniem anoskopii , w trakcie której omawiane są z Pacjentem  możliwe metody leczenia i ich ewentualne kombinacje.

W trakcie konsultacji staramy się uzgodnić z chorym przebieg leczenia  uwzględniając jego preferencje aby uzyskać maksymalnie szybko satysfakcjonujący go efekt.
W zależności od zaawansowania choroby oraz preferencji chorego można stosować metody farmakologiczne i zabiegowe .

Do metod zabiegowych małoinwazyjnych zaliczamy :
* gumkowanie
* sklerotyzację
* zabieg laserem CO2

Opaskowanie żylaków odbytu metodą Barrona jest jedną  z najskuteczniejszych, a zarazem najmniej inwazyjnych metod leczenia hemoroidów – szczególnie w połączeniu ze sklerotyzacja / połączenie to zwiększa znamiennie szansę na skuteczność jednorazowego zabiegu/

Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych. Polega  na założeniu gumowych opasek na  guzka krwawniczego, co w następstwie doprowadza do jego martwicy i odpadnięcia.

Zabieg może być wykonywany we wczesnym stadium – w żylakach odbytu I, II stopnia i wybranych przypadkach guzków III stopnia.

Jak to wygląda czyli technika zabiegu
Na wybrany guzek krwawniczy, poprzez anoskop zakłada się gumowy pierścień za pomocą specjalnego przyrządu – aplikatora. Założenie gumek na szyjkę guzka powoduje odcięcie dopływu krwi do żylaka.

Jakie mogą być powikłania po zabiegu?
Mogą wystąpić infekcje miejscowe lub zakażenia ogólnoustrojowe, powstanie zakrzepu

Ile trwa pojedynczy zabieg gumkowania?
Zabieg gumkowania trwa jedynie kilka minut.

Czy gumkowanie jest skuteczne?
Zabieg metodą Barrona jest skuteczny w 80-90% przypadków. Czasami jednak wymaga powtórzenia.

Czy gumkowanie hemoroidów jest bolesne?
Zabieg metodą Barrona przeprowadzony jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego nie powinien być bolesny. Pacjent może odczuwać dyskomfort po zabiegu, może się pojawić delikatny ból w okolicy odbytu połączony z parciem. Uczucie to powinno minąć około 2 godzin po zabiegu

Czy Gumkowanie hemoroidów robi się na NFZ?
Zabieg NIE jest wykonywany jest w ramach refundacji NFZ.

Kiedy odpadają gumki Barrona?
Okolo ciągu 7-10 dni od założenia opasek – gumek na hemoroida ulega on obumarciu i samoistnie odpada

Jak się przygotować do zabiegu gumkowania?
Jak przygotować się do leczenia hemoroidów metodą Barrona (gumkowania) Pacjent nie musi być na czczo. Na 2/3 godziny przed badaniem należy wykonać wlewkę doodbytniczą (lewatywę) preparatem do tego przeznaczonym, dostępnym bez recepty w aptece

Co jeść po zabiegu Barrona?
Należy pić duże ilości niegazowanej wody, gdyż zmniejsza się wtedy ryzyko zaparć. Lekarz czasem może po zabiegu zalecić dodatkowe leki. Z jedzenia należy unikać potraw ostrych, ciężkostrawnych oraz mocnego alkoholu.

Czy po gumkowaniu hemoroidów konieczna jest rekonwalescencja?
Po gumkowaniu żylaków odbytu metodą Barrona można normalnie funkcjonować. Nie ma konieczności korzystania ze zwolnienia lekarskiego, po zabiegu można iść od razu do pracy. Jednakże pacjent może otrzymać zwolnienie lekarskie ze względu na charakter wykonywanej  pracy

Przeciwwskazania
Podstawowym przeciwwskazaniem do leczenia żylaków odbytu metodą Barrona jest stan zapalny kanału odbytu i odbytnicy. Do przeciwwskazań względnych zalicza się żylaki odbytu IV stopnia oraz przyjmowanie doustnych antykoagulantów.

Zabieg metoda Bartona bardzo często łączymy z innymi zabiegami np wspomniana wcześniej sklerotyzacja 1% aethoxysklerolem, celem poprawy efektowności zabiegu, oraz laseroterapią – laserem CO2 w celu poprawy estetyki okolic odbytu / włókniaki, polipy, przerośnięte fałdy okołoodbytnicze (fałdy anodermalne to zgrubiałe fałdy skórne znajdujące się wokół odbytu)