Technika ta szczególnie nadaje się do zamykania zmian:
- ・ o charakterze pajączków żylnych
- ・ żył siatkowatych
- ・ pojedynczych zmian żylakowatych
Przychodnia medyczna
Technika ta szczególnie nadaje się do zamykania zmian:
Po dezynfekcji skóry wybrane zmienione chorobowo naczynie podkłuwane jest cienką igłą. Następnie powoli wstrzykiwany jest preparat sklerotyzujacy (zamykający niewydolne naczynie żylne). Pojawienie się pieczenia w trakcie iniekcji jest ważną informacją dla operatora. Wskazuje na przeciekanie preparatu poza światło naczynia. Należy o tym niezwłocznie poinformować. W takiej sytuacji czasami trzeba wybrać nowe miejsce podkłucia. Po podaniu preparatu jest on rozprowadzany w leczonym obszarze poprzez pocieranie gazikiem po skórze z uciskiem.
Zależy od ilości wstrzykiwanego preparatu i możliwości wprowadzenia go do naczynia z jednego lub większej liczby ukłuć. Naczynia zamykają się i ulegają zarośnięciu, a końcowy efekt ocenia się za 6 tygodni. Ponieważ w leczonym obszarze po iniekcji pojawia się przejściowy odczyn zapalny trudno ocenić jest, do których naczyń dostał się preparat, a do których nie. Będzie to możliwe dopiero za 14 dni. W związku z tym terapie prowadzi się w cyklach co 14 dni. W trakcie procedury Pacjent nie jest dodatkowo obciążany kosztami wizyty i płaci jedynie za zużyty preparat ( liczba użytych ampułek).
Powikłania są zdarzeniami niepożądanymi, które mogą, ale nie muszą się przydarzyć w trakcie lub po zabiegu. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia w trakcie sklerotyzacji jest niewielkie. Wyrażając jednak świadomą zgodę na zabieg należy się z nimi zapoznać:
Po zabiegu będziecie Państwo proszeni o noszenie wyrobów uciskowych przez 7 dni z przerwa jedynie na toaletę, wyroby będą założone również w nocy. Po 7 dniach proszę wyroby zakładać na czas dziennej aktywności. W razie nieznacznych dolegliwości (szczypanie, pieczenie) w pierwszej dobie po zabiegu proszę przyjąć 400mg Ibuprofenu (dostępny bez recepty). Od następnej doby po zabiegu w siniaki i pojawiające się ewentualnie stwardnienia należy wcierać 2 razy na dobę preparaty z Heparyna ( np. Keladerm). Ponieważ noszone wyroby kompresyjne wysuszają skórę, prosimy zadbać o właściwe jej nawilżenia w trakcie przerwy w noszeniu wyrobów kompresyjnych. W razie nasilania, utrzymywania się dolegliwości, narastającego obrzęku, gorączki proszę skontaktować się z lekarzem wykonującym zabieg