Skleroterapia jest jedną z ambulatoryjnych metod leczenia zmian żylakowatych. Technika ta polega na wprowadzeniu w wyniku iniekcji do światła zmienionego chorobowo naczynia preparatu zamykającego (Aethoxysclerol).
Technika ta szczególnie nadaje się do zamykania zmian:
- o charakterze pajączków żylnych
- żył siatkowatych
- pojedynczych zmian żylakowatych
Nie mniej może być też stosowana w leczeniu żylaków pniowych (dużych naczyń żylnych – żyła odpiszczelowa, żyła odstrzałkowa).
Nasza placówka posiada nowoczesny i najwyższej klasy sprzęt ultrasonograficzny. Pracujący specjaliści posiadają duże doświadczenie zarówno diagnostyczne jak i lecznicze.
Zalety zabiegu
- Zabieg sklerotyzacji wykonywany jest w technice ambulatoryjnej. Pacjent natychmiast po zabiegu wstaje i samodzielnie porusza się
- Zabieg jest prawie bezbolesny – za wyjątkiem drobnego ukłucia cienka igłą celem podania preparatu
- Na jednej sesji możemy zamknąć niewydolne naczynia żylne w wielu obszarach
- Wiąże się z małym ryzykiem
- Może być łączony z innymi technikami np. laserową ablacja naczyń pniowych EVLT, laserową terapia zamykająca naczynia w technice przezskórnej (laser ndyag)
- Nie wymaga chirurgicznych cięć wiążących się z pozostawieniem blizn
- Cechuje się dużą skutecznością
- Może być stosowany u pacjentów z aktywnymi owrzodzeniami
Przebieg zabiegu
Po dezynfekcji skóry wybrane zmienione chorobowo naczynie podkłuwane jest cienką igłą. Następnie powoli wstrzykiwany jest preparat sklerotyzujacy (zamykający niewydolne naczynie żylne). Pojawienie się pieczenia w trakcie iniekcji jest ważną informacją dla operatora. Wskazuje na przeciekanie preparatu poza światło naczynia. Należy o tym niezwłocznie poinformować. W takiej sytuacji czasami trzeba wybrać nowe miejsce podkłucia. Po podaniu preparatu jest on rozprowadzany w leczonym obszarze poprzez pocieranie gazikiem po skórze z uciskiem.
Czas zabiegu
Zależy od ilości wstrzykiwanego preparatu i możliwości wprowadzenia go do naczynia z jednego lub większej liczby ukłuć. Naczynia zamykają się i ulegają zarośnięciu, a końcowy efekt ocenia się za 6 tygodni. Ponieważ w leczonym obszarze po iniekcji pojawia się przejściowy odczyn zapalny trudno ocenić jest, do których naczyń dostał się preparat, a do których nie. Będzie to możliwe dopiero za 14 dni. W związku z tym terapie prowadzi się w cyklach co 14 dni. W trakcie procedury Pacjent nie jest dodatkowo obciążany kosztami wizyty i płaci jedynie za zużyty preparat ( liczba użytych ampułek).
Możliwe powikłania
- Powikłania są zdarzeniami niepożądanymi, które mogą, ale nie muszą się przydarzyć w trakcie lub po zabiegu. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia w trakcie sklerotyzacji jest niewielkie. Wyrażając jednak świadomą zgodę na zabieg należy się z nimi zapoznać:
- Przebarwienia w miejscu zamykanego naczynia w formie kakaowych plam. Pojawienie się tych plam wiąże się z żelazem zawartym w hemoglobinie czerwonych krwinek. Najczęściej plamy te ustępują w wyniku wcierania w nie preparatów z heparyną ( np. Keladerm), można też stosować piajwki
- Zakrzepica żylna głębokiego układu żylnego może rozwinąć się po każdej interwencji chirurgicznej. Istotne jest wdrożenie profilaktyki przeciwzakrzepowej aby obniżyć prawdopodobieństwo jej powstania. W przypadku tego zabiegu ryzyko jest małe, a stosowana profilaktyka polega na stosowaniu wyrobów kompresyjnych i wczesnej aktywności ruchowej
- Stwardnienia i bolesne guzki wzdłuż przebiegu po zamykanym chorym naczyniu żylnym najczęściej są krwiakami lub odcinkami zamykanego naczynia żylnego wypełnionymi krwiakiem. Najczęściej ulegają samowchłonięciu lub mogą być nakłute i ewakuowane przez leczącego Lekarza w trakcie wizyty kontrolnej
- Niezamknięcie naczynia żylnego przydarza się rzadko. Wymaga albo powtórnej interwencji z użyciem większego stężenia preparatu, lub połączenia zabiegu z inną techniką np. miniflebektomią
- Reakcja alergiczna na stosowana preparat Aethoxysclerol zdarza się rzadko, lecz nie można jej całkowicie wykluczyć
- Owrzodzenie w miejscu wkłucia to rzadkie powikłanie, ale możliwe z powodu przedostania się preparatu poprzez połączenia tętniczo-żylne do układu tętniczego. Pomimo krótkotrwałego działania preparat sklerotyzujący może przedostać się do naczyń mikrokrążenia tętniczego i spowodować ich zamkniecie, co powoduje powstanie drobnego owrzodzenia. To rzadkie powikłanie związane jest najczęściej ze zbyt wysokim stężeniem używanego preparatu. Stąd leczenie rozpoczynamy od bezpiecznych małych stężeń, zwiększając je w miarę potrzeb.
Zalecenia pozabiegowe
Po zabiegu będziecie Państwo proszeni o noszenie wyrobów uciskowych przez 7 dni z przerwą jedynie na toaletę, (wyroby będą założone również w nocy). Po 7 dniach proszę wyroby zakładać na czas dziennej aktywności. W razie nieznacznych dolegliwości (szczypanie, pieczenie) w pierwszej dobie po zabiegu proszę przyjąć 400mg Ibuprofenu. Od następnej doby po zabiegu, w siniaki i pojawiające się ewentualnie stwardnienia, należy wcierać 2 razy na dobę preparaty z Heparyna (np. Keladerm). Ważne jest również dbanie o odpowiednie nawilżenie skóry.