Rewitalizacja pochwy

Menopauza to nowy etap i wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Zmiany zachodzące w tym okresie dotyczą również narządów intymnych, mając znaczący wpływ na sferę samopoczucia. Atrofia pochwy to ubytek nabłonka śluzówki do jej zaniku włącznie i dotyka aż ponad połowę kobiet w wieku menopauzalnym. Najczęściej jest efektem niedoboru lub zaburzeń w produkcji hormonów – estrogenów. Błona śluzowa pochwy traci elastyczność, staje się słabo nawilżona i odżywiona. Do objawów atrofii pochwy zaliczamy uczucie suchości pochwy, swędzenie, pieczenie, nawracające infekcje pochwy a także ból odczuwany przy stosunku seksualnym.

Odpowiedzią na tego typu dolegliwości jest Laserowe leczenie atrofii błony śluzowej pochwy. Zabieg może zatrzymać lub zredukować procesy tego typu, a efektem jest gruntowna odbudowa błony śluzowej pochwy.


Wskazania:
Zabieg przeznaczony jest dla pacjentek odczuwających dolegliwości m.in: suchość pochwy, ból przy odbywaniu stosunku płciowego, nawracające infekcje pochwy i układu moczowego

Przebieg zabiegu

Zabieg nie wymaga nie wymaga specjalnych przygotowań i w większości jest bezbolesny. W pozostałych przypadkach jest stosowane znieczulenie miejscowe.

Podczas zabiegu  do pochwy zostaje wprowadzona głowica lasera. Dostarczona energia działa na kanał i okolice ujścia pochwy i wpływa bezpośrednio na jej błonę śluzową, stymulując aktywację fibroblastów, które produkując nowy kolagen. Po zabiegu laserowego leczenia atrofii pochwy pochwa staje się bardziej nawilżona i elastyczna. Dolegliwości związane z atrofią ustępują, czyli znika ból odczuwany podczas stosunku, uczucie pieczenia i suchości pochwy.

Zabieg leczenia atrofii trwa kilkanaście minut

Zabieg wykonuje się w serii 3 w odstępach ci 4-6 tyg. Po zabiegu pacjentki otrzymują miejscową terapię hormonalną celem nasilenia i utrzymania efektów zabiegu

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu niektóre pacjentki mogą odczuwać niewielki dyskomfort. Stan ten jednak ulega stopniowej zmianie – wraz z odbudową błony śluzowej powraca komfort. Należy unikać kontaktów seksualnych przez 7 dni.

Przeciwwskazania

  •  Stan zapalny w obrębie układu moczowo-płciowego lub zmiany chorobowe
  •  Ciąża i laktacja
  •  Miesiączka
  •  Zmiany nowotworowe  lub leczenie nowotworowe do 5 lat wstecz
  •  Zmiany anatomiczne pochwy