Laserowe leczenie żylaków pniowych EVLT

Technika leczenia żylaków kończyn dolnych znacznie zmieniła się w ostatnich latach. Zabieg wewnątrznaczyniowy EVLT (z ang. Endo Venous Laser Treatment), który Państwu proponujemy jest nowoczesną, ambulatoryjną techniką leczenia żylaków pniowych (dotyczących dużych naczyń żylnych, głównie żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej). EVLT zastąpiła tradycyjną technikę chirurgiczną wiążącą się z hospitalizacją pacjenta. W technice ambulatoryjnej Pacjent przychodzi na zabieg i po zabiegu opuszcza placówkę leczącą „na własnych nogach”.

Nasza placówka posiada nowoczesny laser wewnątrznaczyniowy o długości fali świetlnej 1470nm. Istota zabiegu polega na wprowadzeniu do wnętrza chorej żyły włókna światłowodu, który emitując impulsy energii lasera powoduje obkurczenie i zamknięcie naczynia.

Zalety zabiegu

Zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie-bezpośredni po zabiegu pacjent „na własnych nogach” idzie do domu.

  • Jest dla Pacjenta prawie bezbolesny, wymaga jednie znieczulenia miejscowego
  • Nie wymaga cięć chirurgicznych i nie wiąże się z pozostawieniem blizn pooperacyjnych
  • Pozwalana na szybki (następnego dnia) powrót do normalnej aktywności ruchowej
  • Wiąże się z małym ryzykiem powikłań pooperacyjnych
  • Jest zabiegiem o dużej skuteczności
  • Wiek nie jest ograniczeniem w terapii EVLT
  • Można wykonywać zabieg laserowy u pacjentów z aktywnym owrzodzeniem żylnym

Przebieg zabiegu

Od momentu przybycia do Placówki celem wykonania zabiegu upłynie około 1 godziny. Bezpośrednio po przybyciu Pacjent udzieli wywiadu epidemiologicznego i zostanie skonsultowany przez lekarza wykonującego zabieg. Miejsce zostanie znieczulone zastrzykiem roztworu lignokainy. Pod kontrolą USG naczynie, poprzez znieczulone miejsce, zostanie podkłute, a następnie zostanie wprowadzony do naczynia prowadnik, po nim cewnik. Prowadnik zostanie usunięty i zastąpiony włóknem światłowodu. Światłowód zostanie ułożony pod kontrolą USG. Z pojedynczych nakłóć cienką igłą zostanie podany płyn znieczulający i chłodzący okoliczne tkanki w trakcie zabiegu. Następnie usuwając włókno światłowodu z naczynia będzie emitowana energia zamykająca chore naczynie żylne. Zabieg EVLT może być uzupełniony o sklerotezacje płynem lub pianą pozostałych zmian żylakowatych. Na miejsce po wkłuciu zostanie naklejony plaster. Na kończynę zostanie nałożona pończocha kompresyjna.

Możliwe powikłania

Powikłania są zdarzeniami niepożądanymi, które mogą, ale nie muszą się przydarzyć w trakcie lub po zabiegu. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest małe. Należą do nich:

  • Oparzenie skóry
  • Zakrzepica żylna głębokiego układu
  • Stwardnienia i bolesne guzki wzdłuż przebiegu po zamykanym chorym naczyniu żylnym najczęściej są krwiakami lub odcinkami zamykanego naczynia żylnego wypełnionymi krwiakiem
  • Niezamknięcie naczynia żylnego przydarza się rzadko. Wymaga albo powtórnej interwencji lub połączenia zabiegu z inną techniką np. skleroterapią
  • Reakcja alergiczna na stosowana w znieczuleniu 0,125% lignocainę

Zalecenia do zabiegu

  1. Konieczne będą pończochy uciskowe w 2 klasie ucisku + opis badania Duplex Doppler oraz wypełnione ankiety (zał. 1 i 2)
  2. Bielizną- majtki wcięte (slogi), będą pobrudzone środkiem dezynfekcyjnym w trakcie zabiegu + majtki na zmianę + koszulka z krótkim rękawem (t-shirt) do zabiegu;
  3. Potwierdzenie wpłaty

Zalecenia po zabiegu

  1. Będziecie Państwo proszeni o noszenie wyrobów kompresyjnych przez pierwsze 7 dni z przerwą jedynie na toaletę – wyroby będą założone również w nocy. Po 7 dniach, przez następny miesiąc proszę wyroby zakładać na czas dziennej aktywności. Każdorazowo po zdjęciu pończoch i po umyciu należy nogi nawilżyć balsamem aby uniknąć przesuszenia skóry.
  2. W razie dolegliwości bólowych można zażyć Ibuprom 400 mg
  3. W siniaki i stwardnienia należy wsmarowywać krem Keladerm.
  4. Dodatkowo należy wspomagająco zażywać leki Solescin lub Cyclo 3 forte w dawce 1×2 tabletki.