Przychodnia medyczna
Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest częstą dolegliwością kobiet i objawia się mimowolną utratą moczu w trakcie kichania, kaszlu, wysiłku fizycznego, a także w innych w sytuacjach życia codziennego np. w czasie stosunku płciowego. Problem dotyczy wielu kobiet w różnym wieku, zarówno po porodzie naturalnym jak i po okresie menopauzy. Zazwyczaj jest to kwestia osłabienia mięśni dna miednicy (mięśni Kegla) oraz rozciągnięcia pochwy, czego efektem jest zmiana kąta nachylenia cewki moczowej w stosunku do pęcherza moczowego. W porównaniu do dotychczas stosowanych metod (operacje wszywania taśm i siatek), zabieg laserem jest metodą jest bezbolesną i mało inwazyjną i nie wymaga znieczulenia ani hospitalizacji (tzw. zabieg ambulatoryjny).
Laserowe leczenie nietrzymania moczu to fototermiczne, nieablacyjne obkurczenie przedniej ściany pochwy. Do zabiegu wykorzystuje się laser CO2, który powoduje wzmocnienie ścian pochwy, powięzi wewnątrzmiedniczej oraz obszar ujścia cewki moczowej. Wiązka laserowa stymuluje włókna kolagenowe śluzówki, co w efekcie prowadzi do ich namnażania i wzmocnienia. Pochwa staje się naturalnie sprężysta i napięta. W efekcie dochodzi do obkurczenie tkanek poddanych zabiegowi, a to prowadzi do zmniejszenia kąta nachylenia cewki moczowej i przywraca jej normalną funkcjonalność. W wyniku działania lasera, błona śluzowa pochwy staje się bardziej elastyczna i napięta. Zabieg jest najmniej inwazyjnym i najbezpieczniejszym zabiegiem i jest całkowicie bezbolesny dla Pacjentki.
Laserowe obkurczanie pochwy nie łączy się z długą rekonwalescencją i Pacjentka może wrócić do codziennych czynności bezpośrednio po zabiegu. Istnieje jedynie kilka zaleceń pozabiegowych:
Zabiegi wykonuje się w serii 3 w odstępach co 4-6 tygodni, co daje najlepsze efekty kliniczne