Depilacja laserowa

Zasada działania epilacji, czyli trwałej depilacji (usuwania owłosienia) jest bardzo prosta. W cebulce produkującej włos jest duża ilość melaniny. Światło o długości fali 755 nm, przechodząc przez skórę rozpoznaje barwnik brązowy i w kontakcie z cebulką zamienia się w energię cieplną. Dochodzi do wybuchu – rozpadu cebulki.

Po zabiegu epilacji, w którym trwale likwidujemy dojrzałe cebulki, jeszcze przez około 10 dni wychodzą włosy. Później jest okres całkowitego spokoju – włosy nie rosną, a w dalszym etapie zaczynają dojrzewać kolejne cebulki. Jednak ich ilość jest ograniczona i z tego też względu już po trzech zabiegach widać znaczący spadek ilości włosów.

Ze względu na długość fali świetlnej, którą pracujemy bardzo ważne jest, aby skóra w trakcie zabiegu miała naturalny kolor. Melanina, która jest na powierzchni skóry jest tą samą melaniną, która występuje w cebulkach i to sprawia, że światło lasera częściowo skupia się na skórze a tylko część trafia do mieszka włosa. Dlatego tak ważne jest, aby skóra nie była opalona

Przed zabiegiem

Przed zabiegiem depilacji laserowej należy się do niego wcześniej przygotować.

  • Istotne jest odstawienie na miesiąc przed zabiegiem leków światłouczulających z uwagi na zagrożenie wystąpienia uczulenia i poparzenia
  • Na miesiąc przed planowanym zabiegiem należy zaprzestać depilacji depilatorem, woskiem, kremami do depilacji, wyrywania włosów pęsetą. Zamiennie można stosować w tym okresie golenie maszynką.
  • Na dzień przed zabiegiem zaleca się aby włosy zostały zgolone maszynką oraz skóra nie może być opalona.

Przebieg zabiegu

Zabieg laserem neodymowym jest krótki i mało bolesny Ważne – podczas pierwszej konsultacji, specjalista zwraca uwagę na następujące rzeczy: świeża opalenizna, ciąża, przerwana ciągłość naskórka, epilepsja, leki/zioła fotouczulające, terapia retinoidami (witamina A), przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi, łuszczyca, bielactwo, przebarwienia, cukrzyca, bliznowce, infekcje skórne, rozrusznik serca, świeże zabiegi chirurgiczne. Po przeprowadzonym wywiadzie oraz ocenie stanu skóry osobom zakwalifikowanym do zabiegu wykonuje się próbę laserową – jeżeli odczyn skóry jest prawidłowy zabieg można wykonać już po kilku minutach. Istnieje możliwość skorzystania ze środka znieczulającego.

Bezpośrednio po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się małe zaczerwienienia, które do godzinny ustąpią. Skórę po zabiegu nie wolno opalać. Zabieg nie jest przeznaczony dla osób z licznymi zmianami barwnikowymi oraz kobiet w ciąży.

Pacjenci z chorobami przewlekłymi wymagają konsultacji lekarskiej przed zabiegiem:

  • Nie korzystać z kąpieli słonecznych NIE WOLNO SIĘ OPALAĆ!
  • Nie korzystać z basenu, sauny, gorących kąpieli
  • Kosmetyki, zioła, kremy fotouczulające nie powinny być stosowane do dwóch tygodni po zabiegu

Czas trwania poszczególnych faz wzrostu włosa sugeruje stosowanie zabiegów w odstępach 6-8 tygodni. Liczba zabiegów niezbędna do uzyskania optymalnego efektu jest trudna do określenia, gdyż pacjenci różnią się między sobą nie tylko karnacją i kolorem włosów, lecz także gospodarką hormonalną.

Przeciwwskazania

Wykonie procedury EVLT poprzedzone jest wywiadem z pacjentem, badaniem lekarskim, oraz USG Doppler. W trakcie tego postępowania ustalane są wskazania do terapii laserowej (EVLT). Przeciwwskazania występują rzadko:

  • Przebyte uprzednio leczenie chirurgiczne (tu istotna jest ocena USG Doppler, która może jednak zdecydować o skuteczności EVLT)
  • Uczulenie na lignocainę ( można zastosować inne leki znieczulające)
  • Stosowanie leków obniżających krzepliwość ( należy odstawić je przed zabiegiem po konsultacji z Lekarzem)
  • Stosowanie hormonów antykoncepcyjnych lub hormonalnej terapii substytucyjnej nieznacznie podnosi ryzyko zakrzepowe, ale nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu laserowego (EVLT)